Kroky

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Home
Krok za krokem k Ježíši
ROČNÍK 2012 - ČÍSLO 6/12

JAK VONÍ STARÉ ČASY (6)

Tak už je to konečně tady. Vánoce se blíží a s nimi zimní prázdniny a lenošení! Tedy, nevím jak vy, ale já se děěééésně těším!!!!

„Nesem vám noviny, poslouchejte ....“, ať se hnu kam se hnu, z každého obchoďáku se line něco na tento způsob. Zastavil jsem se a dívám se kolem dokola. Nezdá se mi, že by to někdo poslouchal. Davy proudí dovnitř, ven, dovnitř, ven, dovnitř ..... Co je takhle nějak zastavit?

Zvláááštnííí vydání !!!!

Zvláštní vydání! Kupte si Betlémský večerník! Ano, tady jedno čísílko pro vás, pane, a příjemné počteníčko .... Betlémský večerník! Nejnovější zprávy! Andělské zjevení pod širým nebem! Ne, ne paní, to není žádný podvod, opravdu se tam zjevil anděl! Pastýřům, co se střídali na stráži. Je to ověřené. Hned šli na místo určení a stali se očitými svědky událostí. Tak, deset korunek, děkuji a hezký večer. Posledních pár výtisků!!!! Kupte si Betlémský večerník a dozvíte se o převratných událostech v našem regionu ...

Vánoční rozjímání

... slyšte je pilně a neomylně, rozjímejte! Přestal jsem snít a vrátil se do reality. Vánoční rozjímání, jak vlastně vypadá? Podle toho co vidím, tak je to shon, zmatek a stres. Výkladní skříně, regály i nákupní koše narvané k prasknutí. Drahé dárky, které brzy ztratí cenu. Z plakátu na mě mrká Santa Klaus. Na tohle „vánoční rozjímání“ fakt nemám náladu. A tichý hlas k mému srdci – Duch Svatý – mi tiše radí, abych šel domů.

Dobrý nápad! A ještě lepší – přečíst si kousek z toho praštěného deníku „neznámé krásky“. Už dlouho jsem jej neotevřel.

Můj milý deníčku,

za tu dlouhou dobu, co jsme spolu nebyli se toho tolik událo. Ani nevím, kde začít …. Už je to třicet dní, co jsme si s P. řekli své ANO. Vůbec jsem nevěřila, že by se to mohlo stát, že by milovaný P. přišel a ucházel se o mou ruku. A už je to třicet dní - třicet dní jsem jeho milovanou manželkou.

A poprvé jsme spolu strávili vánoce. Můj milovaný si přál, abychom odložili všechny ty vánoční tradice a zvyky bokem a abychom si na Štědrý večer přečetli z Písma Svatého vánoční příběh. Bylo to něco nového. Poprvé v životě jsem neměla strach, že když se ráno postaráme o naše zvířata ve chlévě, že budeme mít celý rok smůlu. Ani jsem nemusela rozkrajovat jablko, abych se dozvěděla, jestli nebudu v příštím roce trpět nějakými neduhy. Ani jsem nemusela házet střevícem …. vdaná už jsem, celých třicet dní!!!

Byl to nádherný čas. Když P. četl, zavřela jsem oči a viděla jsem unavenou Marii ve studeném chlévě - viděla jsem ji, když přišla její hodina. Musela jí být asi velká zima. Zavřela jsem oči a viděla jsem to vzácné dítě - malé miminko - které nebylo kam položit, jen dobytku do jeslí. Srdce mi hořelo vděčností - Bůh nám dal svého syna. Bůh nás obdaroval - tím nejkrásnějším a nejdražším co vlastnil. Nikdo nemůže dát nikomu nic cennějšího. Vedle Božího daru všechny ostatní blednou...

Vítěz všech vítězů

Jak zvláštní. V den svých narozenin obdaroval nás. V dalších dnech ho nečekalo nic příjemného. Anděl ve snu zjevil Josefovi, aby s ním uprchl do Egypta, protože král Herodes se rozhodl, že jej zavraždí. Vrátit se mohli po Herodově smrti, až nebezpečí pominulo. Nechápal jsem proč? Jak může malé mimino někomu ublížit. Můj tichý společník mi vysvětlil, že Herodes byl ďáblovým nástrojem, jak se zbavit protivníka, který za pár let na kříži vyhraje tu nejdůležitější duchovní bitvu!

Pravé poselství Vánoc

Potom mi to došlo. Lidi kolem nás vůbec nevědí, o čem Vánoce jsou!!! Zpívají sice Ježíšku, panáčku.., ale nedochází jim, že jeslemi se dost těžko kolíbe. Potichu jsem se zeptal Ducha Svatého, toho tichého hlasu k mému srdci, jestli bych přece jen neměl jít a říct jim... Dobrá! Tak do toho! Největší oslavenec na Štědrý den je Pán Ježíš. Jsou to JEHO NAROZENINY. A proto by to měl být především ON, kdo dostane dárek. A co se hodí? Netouží po ničem jiném než po tom, abychom mu otevřeli svoje srdce a pozvali jej dál, tak na to myslete. Vánoční den nevoní svíčkami, skořicí ani jehličím. Je to spíše vůně starých časů, vůně stájí a dobytka...

Požehnané Vánoce přeje
Radim